Ev Yapımı Deodorant

Deodorant konusu 2 senedir kafamı kurcalıyordu. Piyasada bulunan bütün deodorantlarda aluminyum (ve birsürü başka kimyasal) var. Bunların insan sağlığına zararlı olduğuna dair de bir o kadar makale ve bilgi. Koltuk altı gibi göğüslere yakın bir bölgede zararlı malzemelerin kullanılmasının göğüs kanseriyle alakalı olduğunu söyleyen de yazan da çok. Tabi bence her şeyden öte kullanılan malzemelerin doğaya verdiği zarar da yadsınamaz.

Sabunla temizlik için gereken birçok şeyi halledebiliyordum ama deodoranta gelince önerilen çözümler beni tatmin etmiyordu. Uzun bir süre kristal deodorant kullandım. Bunlar suyla ıslatılarak cilde sürülüyor ve etkisi bir güne yakın oluyor. Ama kokusuzlar. Banyonun ardından kullanılırlarsa rahat oluyorlar ama gün içinde ıslatıp sürmek güç. Organik pazarda bunların sıvı halde olanlarına da rastladım ama kullanmadım, bilmiyorum. Bunları roll-on diye tabir edilen şekilde yapıyorlar pratik kullanım açısından. Karbonat da uzun süredir duyduğum bir başka çözümdü. Bunu da mısır nişastası ile karıştırıp koltuk altına sürenler var. Bu karışımı eskiden kullanılan pudralıklara koyup yumuşak pamuk, tüy, yastık gibi malzemelerle uyguluyorlar etrafa saçmadan kullanabilmek için. Karbonat koku için, mısır nişastası da nemi hapsetmesi için kullanılıyor. Fakat baktığım bazı forumlarda bu karışımın bazı ciltlerde kaşıntı yaptığını okudum. Ayrıca komik bir sebep olacak ama geçtiğimiz günlerde Amerikalı bir arkadaşım çantasında bu karışımdan bulunduğunu ama havaalanındayken bunun başka bir şey sanılmasından korktuğunu söyledi! Bayağı tereddütle geçmiş kontrollerden. Açıkçası bana da mantıklı geldi. Sonuçta karbonat ve mısır nişastası gibi iki beyaz tozdan bahsediyoruz.

Bütün bunlardan sonra internette evde deodorant yapımı ile ilgili yazılara bakmaya başladım. Öncelikle bütün tarifler hindistan cevizi yağından bahsediyor ve ne yazık ki o bahsedilen türde yağ Türkiye’de bulunmuyor. Daha önce getiren bir firma olmuş ama insanlar zayıflamak için bu yağı kullanmaya başlayınca anladığım kadarıyla sağlık açısından zararlı olduğu düşünülüp ithali durdurulmuş. Aktarın yalancısıyım. Ama zaten Amerika’dan getirilecek yağ ile ne kadar ekolojik olunabilir onu da sorgulamak lazım. Sonuçta hindistan cevizi yağı için hindistan cevizi gerekiyor öncelikle, o da nerede yetişiyor? Her neyse gene de aktardan ufak boyutta Türk markası bir hindistan cevizi yağı bulabildim ama nereden, nasıl elde edilmiş bilmiyorum. Fakat miktarı az olduğu için onun yerine gene internette herkesin önerdiği kakao yağından almak zorunda kaldım ek olarak. Fakat burada gene bu yağın nereden, nasıl elde edildiğini sorusu aklımı kurcalıyor. Amerika’dan deodorant getirtmek yerine tropik bir ülkeden yağ getirtmek… şu karbon ayak izimizi azaltıyor muyuz yoksa ekolojik olacağız diye arttırıyor muyuz çok sorguluyorum. Tek tesellim bu yağların taa eskiden beri bu coğrafyada bir yerlerden bir yerlere taşındığını bilmek. Ama o zaman karavan varken şimdi fosur fosur karbon salan uçaklar var ne yazık ki.

Konumuza geri dönersek… hindistan cevizi yağı ile kakao yağının özelliği bunların oda sıcaklığında ve daha soğukta katılaşabilmesi. Bu da kalıp deodorantlardaki hissi sağlıyor. Deodorantı yapıp 5 dakika beklediğiniz zaman kremden biraz daha katı bir malzeme ile karşılasıyorsunuz ve bu koltuk altınıza kolayca sürülebiliyor. Katılığı sağlayacak diğer bir malzeme ise balmumu ki bulunan en kolay malzeme bu, aktarlarda satılıyor.

Bu dediklerimi belli bir oranda erittikten sonra içine karbonat ve mısır nişastası katıyorsunuz ve koku vermesi için istediğiniz bir aromatik yağ ekliyorsunuz. Antiseptik özelliğinden dolayı 1-2 damla çay ağacı yağı eklenmesini de birçok kişi önermiş. Genelde lavanta gibi hoş kokulu yağlar ise koku vermesi için kullanılıyor.

Deodorantı yapıp boş krem kutularına doldurdum. Kısa bir süre sonra tarifi fotoğraflarıyla beraber vereceğim ve deneyimlerimi paylaşacağım. Bakalım işe yarıyor mu, nasıl bir his veriyor, vs. Umarım işe yarar ve artık bu deodorant sorununu çözmüş olurum.

Reçete için şu yazıya bakınız.

1 thought on “Ev Yapımı Deodorant

  1. çok faydalı bir yazı olmuş, ben doa kozmetik diye bir firmadan, solid parfüm ve doğal deodorant alıyorum çok hoş şeyler ve terleme problemi ortadan tam olarak kalkmasa da koku bloke oluyor. ilgilenenler bakabilir.

    http://www.doakozmetik.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s