Ev Yapımı Deodorant Denemesi

Evde yaptığımız deodorantın geçirdiği evreler fotoğraftaki gibi oldu. Önce kakao yağı ve hindistan cevizi yağını erittik (benmari usulu -yani kaynayan suyun içine başka kap koyarak- denedik ama mikrodalgada da yapılabileceğini söyleyenler var), üstüne balmumu kattık. Hepsi beraber eridikten sonra karbonat ve mısır nişastası ekledik. En son ise çay ağacı yağı, lavanta yağı ve ıtır çiçeği yağı ile koku kattık. Bütün bunlar 5 ila 10 dakika arasında sürdü; zaten kaynayan tencerenin üstünden yağları aldıktan 5 dakika sonra karışımın kıvamı katılaşmaya başlıyor bu sebeple bütün işlem hızlıca yapılmalı. Eğer malzeme katılaşırsa tekrar suyun üstüne koyup erimesini bekleyebilirsiniz.

Geçen gün yaptığımız ilk denemede koku için bir sürü yağ katmıştık ve çay ağacı yağını da fazla kaçırmıştık o yüzden kokusu güzel olmamıştı deodorantın. Bu sefer çay ağacını 3 damlada bıraktım, lavanta ve ıtır ise birbirine uyumlu çıktılar.

Katılaşmaya başlayan malzemeyi biz boş bir krem kutusuna doldurduk ve elimizle koltuk altımıza uyguladık. Fakat bitmiş ve iyice temizlenmiş “stick” deodorant diye tabir edilen kutulara da malzeme doldurulabilir; biz elimizde olmadığı için kremle idare ettik.

Sonuca gelince dün akşamüstü üzerimizde test ettik ve sonuçtan memnun kaldık. Bugün daha uzun süreli test etmeyi planlıyoruz, eğer beklediğimiz gibi diğer deodorantların verdiği etkiyi verirse, yaşasın ev yapımı deodorant diyebileceğiz. Takipte kalın.

Malzeme miktarları için bu yazıya bakabilirsiniz.

6 thoughts on “Ev Yapımı Deodorant Denemesi

  1. Deodorant fikri beni çok heyecanlandırdı, sonuçların iyi çıkmasına çok sevindim. Ben de yapmak istiyorum, her deodorant kullandığımda ne kadar zararlı olduğunu düşünmek istemiyorum. Tam da elimdeki tükenmişken ve işten ayrılmışken ben de yapabilir miyim diye düşünüyorum. Ama mümkünse miktarlarla ilgili bir sorum var. Neyi ne kadar koyacağız? Mesela kakao yağını, hindistan cevizi yağını, balmumu, karbonat, mısır nişastası, lavanta yağı ve ıtır çiçeği yağının miktarları ne kadar olacak?

  2. Geri bildirim: Deodorant Hakkında Güncelleme « Yoksa Siz Hala?

  3. çook teşekkür ederim bilğiler için..bende denemeyi düşünüyorum da bir şey soracağım benmaride kimizsi küçük kap suya değer kimisi değmemelşi diyor burada kap suyun içinde altı da ateş görüyor mu???yanlış anlamayın hani eleştirmek için değil tabağa felan yapışıyor mu???

    • Merhaba
      ben iki kap kullandım, ilki direkt ateş üstündeydi ve içinde su vardı, diğer küçük kap da onun üstünde yani suyun içindeydi, klasik benmari usulü yani. Yağlar kaba yapıştı ama sudan geçirip makinede yıkadıktan sonra bir şey kalmadı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s