Seyyah Kadının Modayla İmtihanı

Neden göçebeler de güzel olmasın ki? Tamam 4-5 günlük tatile gidenler cicilerini çantalarına koyuyorlar, biliyoruz; evlerinde oturanlar ise dolaplarıyla her daim iyi ilişkiler içindeler, anlıyoruz ama ya göçebe yaşayanlar, uzun yolculuklar yapanlar ne olacak? Onların güzel ve temiz olma hakkı yok mu? Bit kadar çantalarda ne var ne yok aranır bulunmaz mı?

Şimdi bütün göçebelerin aklına türlü anılar geliyordur eminim. Kendiniz yıkanamazken elbiseleri kim yıkayacak değil mi?  Peki ya o çoraplar ve çamaşırlar? Yıkana kuruya artık kimliklerini kaybetmediler mi? Çantadan çıkanlar 100 yaşında bir insanın yüzünden daha buruşuk çıkacak hepimiz biliyoruz.

Ayakkabının teki hangi gözde?

Bu pantolonun rengi gri değil siyahtı.

Hava soğuk mu olacakmış ne?

Bu sıcakta ne yapacağız?

Bu kadar soru varken peki ama ya moda? dersem sanırım delirdiğimi düşünebilirsiniz ama işte insanın içinde süslenme sevdası olsun durdurabilen görülmedi yüzyıllardır.

Eğer nostaljiye, güzel giysilere de gönül verdiyseniz en büyük çıkmaza hoş geldiniz demektir. Hem oradan oraya koşturacaksınız, hem pratik olmak isteyeceksiniz, hem hafif çantalar taşıyacaksınız, hem doğaya zarar vermeyelim, her yerden birşeyler alıp atmayalım diyeceksiniz, hem de güzel görünmek isteyeceksiniz! Başka?

Siz en iyisi siyah ve rahat pantolonunuzdan başlayın, üstüne de gömleklerinizi/bluzlarınızı sıralayın. Siyah bir alt her zaman kurtarıcıdır, kir göstermez, rahatsız etmez. Bluzlara gömleklere gelince…illa içe sokacaksınız, kemerle sıkacaksınız, o belinizi 60 cm olmasa hatta bırakın 90 cm de olsa göstereceksiniz. 50 sene önceki fotoğraflara ah ah demeyin, farkı fiyatı değil beli! Bir de ne yapıp edin beyaz bir üst her zaman bulundurun. Beyaz bir bluz, kotla da botla da her şeyle de gider.

Kemer demişken bir tane yeter, hem yolda bir şeyleri bağlamak için de her zaman işe yarar! Gelelim şapkaya, hele de çiftliklerde çalışıyorsanız şapkasız olmaz abi deyin ve doğru düzgün bir şapka alın. Arkeolog camiasının bana kazandırdığı yararlı tek alışkanlık şapka herhalde! Ama en spor, en indianajones şapka bile fularla ve uygun kombinasyonla güzel görünebilir unutmayın.

Göçebe kadının olmazsa olmazları çiçekli, allı güllü elbiselere gelirsek… Onlarsız olmaz, olamaz! Elbiseleri de eğer mevsim dolayısıyla yanınıza lastik bot alıyorsanız bunlarla tamamlayın. Şapka gene kurtarıcı olacaktır. En son ise Anadolu’dan bir iki parça ile göçebe kreasyonu tamamlayabilirsiniz. Çiçekli bir yazma başa da bağlanır boyna da sarılır.

Şaka bir yana insanların bilgisayardan, arabadan, uçaktan bile kopamazken ekoloji ve doğallık uğruna ilk başta güzelliklerinden kopmalarını doğru bulmuyorum. Herkes elindeki üç beş giysi ile güzel olabilir, ikinci el giysilerle, eskilerle de ilginç kombinasyonlar yaratabilir, o “ah o eski kadınlar” gibi şık ve bakımlı görünebilir. Evet sırt çantasıyla gezerken, 2 çorap 3 bluzla yetinirken, toprakla uğraşıp domates toplarken bile.

Fotoğraflarda çantama koyduklarımı göreceksiniz, ne yazık ki moda fotoğrafçısı değilim, olmayı da düşünmüyorum ama işe yarayacaklarını düşünüyorum.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s